Достапни линкови

logo-print

Стотина пожари беснаат во Австралија


Во јужниот најнаселен дел на Австралија денеска биле регистрирани стотина пожари на чие гаснење се ангажирани неколку илјади пожарникари. Локалните власти предупредуваат дека ситуацијата би можело да се влоши со оглед на очекуваната температура од над 45 целзиусови степени и силниот ветар. На Тасманија се уште се трага по околу 100 лица кои исчезнале по пожарот кој избувнал во минатата недела.
XS
SM
MD
LG