Достапни линкови

logo-print

Обама ќе го наименувал републиканецот Хегел за секретар за одбрана


Чак Хегел

Чак Хегел

Американскиот претседател Барак Обама ќе го наименувал поранешниот републикански сенатор Чак Хегел за секретар за одбрана, јавуваат американски медиуми цитирајќи извори во администрацијата, кои ова очекуваат да биде објавено денеска.
Од друга страна, во распоредот на Обама за денеска нема најавено јавни прогласувања. Актуелниот секретар Леон Панета најави дека ке ја напушти функјцијата кога Обама ќе го започне својот втор мандат на 20 јануари.
Хегел има 66 години и е воен ветеран од Виетнам.
Тој е познат по својот критицизам кон Израел и се залага за дијалог со Иран. Водечките републикански конгресмени изразија незадоволство од изборот на Обама сигнализирајки тешка дебата во Сенатот каде државните секретари мора да добијат одобрување за своите функции.
XS
SM
MD
LG