Достапни линкови

logo-print

Православните христијани го слават Бадник


Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник. Во пресрет на Бадник, синоќа во скопските маала и во другите населени места во Македонија се одржаa народни собири со палење бадникарски огнови. Рано изутрина, пак, Рождеството Христово го најавија децата коледарчиња.
Според традиционалните обичаи, вечерва се меси погача, а во некои места се прават зелници во кои се става паричка. Се верува дека оној кај кого ќе падне паричката ќе го следи среќа во текот на целата година.
XS
SM
MD
LG