Достапни линкови

logo-print

Фатах слави годишница во Газа


Прослава на Фатах во Газа

Прослава на Фатах во Газа

Палестинското движење Фатах на лидерот Магмуд Абаз ја прославува својата 48 годишница во Газа во која власта ја држи ривалскиот Хамас. Хамас се согласи да му дозволи на Фатах да прослави во Газа за прв пат откако ја превзеде контролата во Газа.
Годишницата ја означува првата операција на вооруженото крило на Фатах против Израел на 1 јануари 1965 година.
Овие церемонии во Газа се во рамките на договорот за помирување меѓу Фатах и Хамас потпишан во 2011 година.
XS
SM
MD
LG