Достапни линкови

logo-print

Ирска го презема претседавањето со ЕУ


Од денеска па во наредните шест месеци со ЕУ ќе претседава Ирска која што годинава слави 40 години од влегувањето во ЕУ. Ова ќе биде нејзино седмо претседавање со Унијата. Ирска беше претседавач 2004 година кога членки на Унијата станаа десет земји од кои осум поранешни комунистички држави. Во втората половина од годината претседавач со Унијата ќе биде Литванија.
XS
SM
MD
LG