Достапни линкови

logo-print

Обама свика лидерска средба за буџетот


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се сретне со претставници на законодавниот дом како последна шанса за цел избенувања на нова економска криза поради „фискалната бездна“. Вашингтон соопшти дека тој денеска во Белата Куќа ќе се сретне со лидерите на Демократската и Републиканската партија во Сенатот и Претставничкиот дом .
Ако Белата куќа и пратениците не постигнат договор за новиот буџет до 31 декември на сила ќе стапи зголемување на даноците и намалување на расходите во вкупна вредност поголема од 600 милијарди долари што може да поттикне нова економска криза во САД
XS
SM
MD
LG