Достапни линкови

logo-print

Иран размислува да дозволи проверка на Парчин


Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хасан Каскави изјави дека можеби Техеран ќе им дозволи на инспекторите од Меѓународната агенција за атомска енергија да пристапат во воениот комплекс Парцин за кој ОН смеатаа дека изведува нуклеарни експерименти. Тој додаде услов за тоа е да се намали заканата и притисокот од меѓународната заедница. Во текот на минатиот месец на инспекторите од меѓународната агенција не им било дозволено да влезат во воениот комплекс при нивната посета на Техеран. Иран ги негира тврдењата на западните земји дека во нуклеарната програма која се спроведува во Парцин има воена намена.
XS
SM
MD
LG