Достапни линкови

logo-print

МВР поднесе три прекршочни за инцидентите пред Собранието


Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочни пријави против тројца учесници на протестите на опозицијата пред Собранието во понеделникот. МВР денеска соопшти дека во моментот „кога групата почнала да ги урива безбедносните огради и да ги турка и гази полициските службеници, загрозувајќи ја нивната безбедност, единаесет припадници на полицијата се здобија со повреди од различен карактер“. Се работи и на прибирање информации и идентификување на лицата кои се наоѓаа во непосредна близина на градоначалникот на општина Карпош и физички нападнаа граѓанин, соопштува МВР.

Полицијата соопштува дека денеска е пријавен и инцидентот во кој физички беше нападнат повозрасен граѓанин од страна на лице присутно на синоќешниот протест во центарот на Скопје, но оти засега напаѓачот не е идентификуван. Нему ќе му биде поднесена кривична пријава за насилство.

МВР најави дека ќе продолжи да работи на идентификување на сите учесници во насилните инциденти и по документирањето на случаите, против сите инволвирани ќе следуваат соодветни пријави.
XS
SM
MD
LG