Достапни линкови

logo-print

ОН со нова конференција за договорот за трговија со оружје


Генералното собрание на ОН гласаше за одржување на конференција на која ќе се направи обид за постигнување на договор за регулирање на глобалната трговија со оружје. Конференцијата е закажана од 18 до 28 март во седиштето на организацијата во Њујорк.
Последниот обид за постигнување на договор беше во јули, откако земјите како САД, Русија и Кина побараа поввеќе време за да ги разгледаат предлозите.
XS
SM
MD
LG