Достапни линкови

logo-print

Советникот на Ахмадинеџад вратен во затвор


Акбар Јаванфекр, Советник за односи со јавност на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.

Акбар Јаванфекр, Советник за односи со јавност на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.

Советникот за односи со јавност на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад е вратен во затворот Евин во Техеран, откако четири дена беше ослободен поради лекување. Иранските медиуми објавија дека Акбар Јаванфекр се вратил на отслужување на затворската казна за „објавување материјали спротивни на исламските норми“ и за навреда на иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи. На обвинувањата се гледа како на битка меѓу ајатолахот Хамнеи и претседателот Ахмадинеџад.
XS
SM
MD
LG