Достапни линкови

logo-print

Пратеникот за Сирија Брахими во Дамаск


Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Бахрими

Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Бахрими

Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Бахрими кој од синоќа е во Дамаск би требало денеска на властите да им го претстави планот за окончување на над 20 месечниот конфликт во земјата. Според некои наводи, станува збор за руско американски план со кој се предвидува преодна влада која би ја формирале претставници на режимот и на опозицијата. Сиријскиот претседател Башар ал Асад би останал на власт до крајот на мандатот во 2014 година, но без големи овластувања и без можност да се кандидира на избори.
XS
SM
MD
LG