Достапни линкови

logo-print

Русија најави обнова на воздухопловните бази


Шефот на руските воздухопловни сили изјави пред новинарите дека војската ќе ги модернизира сите воздухопловни бази во земјата до 2020 година. Генералот Виктор Бондарев рече дека повеќе од 20 воздухопловни бази ќе се обноват во наредните неколку години а целата воздухопловна базна мрежа ќе биде проширена и надоградена. Бондарев нагласи дека сите руски воздухопловни бази се изградени во 1950 година и „се застарени и не одговараат на барањата на денешницата“.
XS
SM
MD
LG