Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот премиер Монти пред оставка


Италијанскиот премиер Марио Монти

Италијанскиот премиер Марио Монти


Италијанскиот премиер Марио Монти се очекува денеска да поднесе оставка доколку парламентот го одобри буџетот што го предложи неговата влада. Монти ја загуби поддршката од партијата на поранешниот премиер Силвио Берлускони присилувајќи го да вети дека ќе се повлече од функцијата доколку биде прифатен буџетот. Се очекува Монти в недела да одржи прес конференција на која би требало да каже дали ќе се кандидира на изборите кои најверојатно би се одржале на 24 февруари. Монти на премиерското место не дојде на избори, туку беше назначен со цел да ја извлече земјата од финансиската криза.
XS
SM
MD
LG