Достапни линкови

Руски опозиционер обвинет за проневера


Рускиот опозициски активист Алексеј Навални.

Рускиот опозициски активист Алексеј Навални.

Рускиот опозициски активист Алексеј Навални, еден од најекспонираните водачи на протестите против претседателот Владимир Путин, е обвинет за милионска проневера и за перење пари. Рускиот истражен комитет соопшти дека 36-годишниот Навални е обвинет дека проневерил скоро 1,8 милиони долари од транспортна компанија, со тоа што натплатил 1,8 милиони евра за поштенски услуги. Тој се соочува со затвор од две години. Обвинет е и неговиот брат Олег. На браќата Навални им е забрането да ја напуштат Москва. Тие ги негираат обвинувањата. Адвокатот и анти-корупциски блогер Алексеј Навални претходно изјави дека обвиненијата се одмазда за неговата улога во организирањето на протестите против Путин.
XS
SM
MD
LG