Достапни линкови

logo-print

Протести во Москва против законот за посвојување


Руската полиција уапси најмалку 13 лица кои протестираа пред парламентот во Москва пред второто читање на законот со кој им се забранува на американски државјани да посвојуваат руски деца. Полицијата постави кордони пред Парламентот за да ги спречи демонстрациите. До предлогот на овој закон дојде откако американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот за санкционирање на русите кои се поврзани со кршење на човекови права. Рускиот парламент исто така, го одобри во прва фаза законот со кој се воведуваат рестрикции за американски граѓани кои им ги прекршиле човековите права на руси.
XS
SM
MD
LG