Достапни линкови

logo-print

Клинтон ги прифати наодите од ревизијата за нападите во Бенгази


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги прифати наодите на независниот истражувачки панел кој го обвини Стејт департментот за систематски грешки во врска со 11-септемвриските напади во Бенгази во кој загинаа американскиот амбасадор во Либија и три други Американци. Во извештајот, се вели дека безбедносните мерки на Стејт департментот за странство се „несоодветни." Клинтон изјави дека како одговор на извештајот, Стејт Департментот ќе испрати стотици дополнителни маринци за да се заштитат странските мисии на Соединетите Држави, и ќе побараат повеќе пари за да се подобри безбедноста на местата кои се сметаат за безбедносни закани. Одборот за ревизија исто така утврдил дека Соединетите Држави немаат "специфични" разузнавачки информации за можна закана против мисијата во Бенгази пред да биде нападната од вооружени милитанти.
XS
SM
MD
LG