Достапни линкови

logo-print

Кипар пред банкрот


Кипар би можело да банкротира доколку за неколку дена не постигне спогодба за помош од околу 300 милиони евра со меѓународните кредитори, изјави секретарот во кипарското Министерство за финансии Кристос Патсалидес. Кипар во јуни побара пакет помош, откако двете најголеми домашни банки, кои во голема мера беа изложени на долговите на грчките банки, побараа помош бидејќи не успеале да ги исполнат новите прописи за нивото на капитал на банките во Европската унија.
XS
SM
MD
LG