Достапни линкови

logo-print

Откажана посетата на Јанукович на Москва


Рускиот претседател Владимир Путин со директорот на Газпром Алексеј Милер

Рускиот претседател Владимир Путин со директорот на Газпром Алексеј Милер

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ја откажа денешната посета на Русија. Се очекуваше намалувањето на сметката што Украина ја плаќа за рускиот природен гас да биде на врвот на агендата на неговите разговори со претседателот на Русија Владимир Путин. Украина соопшти дека има тешкотии со плаќањето на цената од околу 430 долари за илјада кубни метри гас. Москва веќе изрази заинтересираност за откупување на акциите на украинскиот дел од гасоводот до Западна Европа. Москва исто така и понуди на Украина да влезе во царинската унија во која веќе се Русија, Белорусија и Казахстан.
XS
SM
MD
LG