Достапни линкови

logo-print

Талибанци ќе можат да одат на мировни разговори во странство


Советот за безбедност на ОН објави ублажување на рестрикциите за да им овозможи на санкционираните талибански претставници да патуваат надвор од Авганистан на мировни разговори. Советот вчера ги обнови санкциите против авганистанските Талибанци, но во резолуцијата ја поканува владата на Авганистан, во блиска соработка со авганистанскиот Висок мировен совет, да ги достави на разгледување имињата на лица од црната листа чие присуство е неопходно на состаноците надвор од земјата за поддршка на мирот и помирувањето.
На листата за санкции на Советот за безбедност се наоѓаат 132 лица и 4 ентитети. Овој потег на Советот доаѓа по најавите дека наредниов викенд во близина на Париз ќе биде одржан состанок на претставници на авганистанската влада, на Талибанците и на други фракции, посветен на иднината на земјата.
XS
SM
MD
LG