Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад ја откажал посетата на Турција


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Турската новинска агенција Анадолу јави дека иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја откажал планираната посета на Турција. Агенцијата цитираше дипломатски извори кои соопштиле дека Ахмадинеџад не можел да го оствари патувањето поради проблеми со распоредот.
Ахамдинеџад беше поканет од страна на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за да земе учество во церемонијата во знак на сеќавање на големиот мислител Руми во градот Конја.
XS
SM
MD
LG