Достапни линкови

Русија-пуштени на слобода опозициските лидери


Протестите во Москва

Протестите во Москва

Московската полиција уапсила 40 демонстранти, додека во Санкт Петерсбург биле уапсени 26. Опозициските лидери кои беа уапсени Сергеј Удалцов, Алексеј Навални и Ксенија Собчак беа пуштени на слобода без да биде покренато обвинение против нив.
Полицијата соопшти дека околу 700 лица учествувале на протестите, а според независни извори бројката изнесувала 2000. Протести против претседателот Владимир Путин беа организирани и во други градови низ Русија.
XS
SM
MD
LG