Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Мјанмар им се извини на демонстрантите


Будистички монаси

Будистички монаси

Кабинетот на претседателот на Мјанмар формално се извини за недоамнешното насилство врз демонстрантите во еден рудник за бакар, при што беа повредени повеќе од 100 будистички монаси. Преставници на претседателскиот кабинет се сретнаа со повредените монаси и нивните лидери во главниот град за да го предадат извинувањето.
Полицијата на протестите на 29 ноември користеше солзавец, димни бомби и водени топови.
XS
SM
MD
LG