Достапни линкови

logo-print

Сириските власти бараат да се укинат санкциите


Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем изјави дека странските санкции врз неговата земја му штетат на народот. Тој ги повика ОН да интервенираат и да се осигураат дека санкциите од САД и ЕУ бидат укинати. Муалем денеска се сретна со хуманитарниот шеф на ОН Валерие Амос.
САД и ЕУ спроведоа санкции со цел да го казнат режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад поради насилството врз демонстрантите,
XS
SM
MD
LG