Достапни линкови

logo-print

Пронајдени 18 тела на имигранти на крајбрежјето на Грција


Илустрација

Илустрација

Грчката крајбрежна стража во близина на островот Лезбос пронашла тела на 18 илегални имигранти. Жртвите се на возраст меѓу 20 и 45 години. Синоќа крајбрежната стража пронашла 20-годишен странец со хипотермичен шок. Тој како што изјавил во петокот изутрина тргнал со турски шверцер и уште 26 лица со гумен чамец од турскиот брег кон островот Лезбос.На средината од патот чамецот се превртел во Егејското море.
Властите го пребаруваат регионот, но поради студот и лошите временски услови не се очекува да има преживеани.
XS
SM
MD
LG