Достапни линкови

logo-print

Украинскиот вицепремиер поднесе оставка


Украинскиот вицепремиер Валериј Хорошковски

Украинскиот вицепремиер Валериј Хорошковски

Украинскиот вицепремиер Валериј Хорошковски поднесе оставка од привремената влада во знак на протест против повторното назначување на Микола Азаров на премиерската функција. Кабинетот на Хорошковски соопшти дека Азаров е неспособен да ги спроведе економските реформи.
Изборот на Азаров за неговиот втор мандант падна во сенка поради тепачката во Парламентот меѓу преставниците на власта и опозицијата.
XS
SM
MD
LG