Достапни линкови

logo-print

За убиството на Политковскаја 11 години затвор


Дмитри Павличенков

Дмитри Павличенков

Судот во Москва го осуди поранешниот полицаец Дмитри Павличенков на 11 години затвор поради неговата вмешаност во убиството на новинарката и активистка за човекови права Ана Политковскаја во 2006 година. Во пресудата се прецизира дека тој му го дал оружјето на убиецот на Политковскаја. Тој исто така треба да му плати скоро 100 илјади долари на нејзиното семејство. На Павличенков му беше судено одвоено од другите петмина осомничени за убиството.
XS
SM
MD
LG