Достапни линкови

logo-print

Панета нареди разместување на Патриот батерии во Турција


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета во воздухопловната база Инџирлик

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета во воздухопловната база Инџирлик

Американскиот секретар за одбрана Леон Панета ја потпиша наредбата за испраќање на две Патриот батерии со 400 војници на НАТО во Турција. Тој ова го сторил пред денешната ненајевена посета на Турција на средба со американските трупи во воздухопловната база Инџирлик. Разместувањето е дел од потезите на НАТО да ја зацврсти одбраната на Турција од заканите од Сирија. Претходно и Германија и Холандија соопштија дека ќе испратат нивни батерии во Турција кои ќе бидат операционализирани до крајот на идниот месец.
XS
SM
MD
LG