Достапни линкови

logo-print

Сузан Рајс не сака да биде државен секретар на САД


Сузан Рајс објави дека сака нејзиното име да биде повлечено од листата на можни кандидати за функцијата државен секретар на САД. Во писмото упатено до претседателот Барак Обама, Рајс наведува дека таа се повлекува од процесот. Рајс се соочува со проблеми поради нејзини коментари дадени неколку денови по нападот на 11 септември на американската мисија во Бенгази. Обама издаде соопштение во кое вели дека ја прифатил нејзината одлука и е благодарен што таа ќе продолжи да работи како амбасадор на САД во Обединетите нации. Хилари Клинтон планира да се повлече од функцијата државен секретар.
XS
SM
MD
LG