Достапни линкови

logo-print

Груевски жали што Македонија не доби датум за преговори


Премиерот Никола Груевски изрази разочарување што Македонија не доби датум за почеток на преговори и дека тоа е пропуштена можност за суштествено да се придонесе кон постабилен Балкан. Тој во својот говор на Самитот на Европските народни партии го поздрави заклучокот со кој проширувањето останува клучна политика на ЕУ и најави уште посилен ангажман на реформите. Груевски истакна дека ова не е прв пат земјата да се соочи со блоката и дека како што вели „ јужниот сосед “ ја фаворизира праксата на непочитување на меѓународното право и на непридржување на преземените обврски.
На Самитот на ЕПП присуствуваат германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Романија Трајан Басеску, како и премиерите на Луксембург , Унгарија, Полска, Бугарија и Грција.
XS
SM
MD
LG