Достапни линкови

logo-print

Грција следната недела ќе ја добие новата транша


Министрите за финасии од еврозоната денеска донесоа одлука за деблокирање на новата транша за Грција од 34 милијарди евра, соопшти портпаролот на шефот за еврзоната Жан Клод Јункер. Тој изјави дека состанокот во Брисел е завршен и дека е усвоена одлуката со која исплатата на Атина ќе почне следната недела.
Грција се обврза дека ќе ги откупи своите обврзници од приватните инвеститори во вредност од 31,9 милијарди евра по една третина од нивната номинална вредност и така ќе го намали државниот долг со што ќе исполни клучен услов за добивање на странската помош.
XS
SM
MD
LG