Достапни линкови

logo-print

ЕК ќе ја одобри следната транша финансиска помош за Грција


Европската комисија очекува одлуката за одобрување на траншата финансиска помош за Грција да биде донесна на денешната седница на Еврогрупата.
На средбата на Еврогрупата, грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас ќе информира за окупот на грчките обврзници, со што беа инкасирани 31,9 милијарди евра. Грчкиот премиер Андонис Самарас е веќе во Брисел каде ќе учествува на конференцијата на Европската народна партија и на самитот на Европската унија.
XS
SM
MD
LG