Достапни линкови

logo-print

Студентски протести во Пакистан


Девојки од северниот дел на Пакистан денеска излегоа на протест против идеата нивниот колеџ да биде преименувано според Малала Јоусафзаи која беше жртва на напад на Талибанци. Околу 150 студенти бојкотираа настава, кинеа постери од Малала и бараа локалната власт да се откаже од одлуката. Тие стравуваат дека доколку колеџот го добие името на Малала може да биде цел на талибански напади.
XS
SM
MD
LG