Достапни линкови

logo-print

Толимир осуден на доживотна затворска казна во Хаг


Хашкиот трибунал го осуди денеска поранешниот началник на Генералштабот на војската на Република Српска Здравко Толимир на доживотен затвор поради злосторствата во Сребреница. Судот Толимир го прогласи за виновен за геноцид, учество во геноцид, уништување и злосторства против човештвото.
Како шеф на безбедносните служби Толимир имал должност да ги заштити воените заробеници, што не го сторил, изјави обвинителот, додавајќи дека обвинетиот на ниту еден начин не се дистанцирал од злосторствата во Сребреница.
XS
SM
MD
LG