Достапни линкови

logo-print

Земјите од еврозоната ќе разговараат за следната транша за Грција


Европската комисија очекува одлуката за одобрување на траншата финансиска помош за Грција да биде донесена на утрешната седница на Еврогрупата. На утрешната средба на Еврогрупата грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас ќе информира за окупот на грчките обврзници, со што беа инкасирани 31,9 милијарди евра.Грчкиот премиер Андонис Самарас вечерва ќе отпатува за Брисел, каде утре ќе учествува на конференцијата на Европската народна партија и на самитот на Европската унија.
XS
SM
MD
LG