Достапни линкови

logo-print

Русија изненадена од признавањето на сиријската опозиција


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека американското признавање на сиријската опозиција е контрадикторно со поранешната согласност да се бара политичка транзиција во таа арапска земја. Лавров изрази изненадување од одлуката на Вашингтон да ја прифати новоформираната опозициска коалиција како легитимен претставник на сиријскиот народ. Според него, ваквиот потег значи дека Вашингтон верува дека опозицијата ќе издејствува воена победа врз режимот на претседателот Башар ал Асад. Вашингтон претходно соопшти дека на денешниот меѓународен состанок во Мароко ќе разговара со сојузниците за зголемување на помошта на сиријската опозиција.
XS
SM
MD
LG