Достапни линкови

logo-print

Бугарија нема да посочи датум за Македонија


Бугарија ќе биде меѓу земјите кои нема да посочат датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, заклучиле бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и премиерот Бојко Борисов на денешната средба во Софија на која тема била македонската евроинтеграција. Како што соопшти кабинетот на бугарскиот претседател, Плевнелиев и Борисов се согласиле дека евроинтеграцијата на Македонија може да се деблокира „но не преку пропаганда и маркетиншки агенции туку со реални активности за засилување на добрососедските врски меѓу двете земји“.
XS
SM
MD
LG