Достапни линкови

logo-print

Франција бара формирање нова влада во Мали


Франција повика на формирање на нова влада во Мали, откако уапсениот премиер си поднесе оставка, која беше потикната од воената интервенција. Премиерот Шеик Модибо Диара во телевизиско обраќање на само неколку часа по неговото апсење соопшти дека заедно со владата си поднесува оставка. Тој беше уапсен во деговиот дом при обид да ја напушти земјата и да отпатува во Франција.
Портпаролот на француското министертво за надворешни работи Филипе Лалиот изјави денеска дека развојот на настаните во Мали ја истакнуваат потребата за брзи распоредување на африканските сили за стабилизација.
XS
SM
MD
LG