Достапни линкови

logo-print

Половина милион бегалци од Сирија


Камп за бегалци во Турција

Камп за бегалци во Турција

Агенцијата за бегалци при Обединетите Нации соопшти дека бројот на Сиријци кои ја напуштиле земјата поради воениот конфликт изнесува над половина милион. Во соопштението е наведено дека сириските бегалци се засолнети во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Северна Африка. Според нивните податоци дневно 3 илјади луѓе ја напуштаа Сирија поради 20 месечниот конфликт.
XS
SM
MD
LG