Достапни линкови

logo-print

Израел спроведе рација во НВО во Рамалах


Израелската полиција спровела рација во три палестински невладини организации во Рамалах кој се смета за главен град на Западниот Брег. Претставници на невладините организации тврдат дека рацијата била спроведена во раните утрински часови. Во соопштението на една од невладините организации е наведено дека израелската полиција им ја запленила компјутерската опрема од канцеларијата. Ова е прва рација откако палестинскиот статус во ОН беше унапреден во „држава не членка на ОН“. Палестиснките власти го обвинуваат Израел дека со нивните постапки ги казнуваат за случувањата во ОН. Од Израел се уште нема коментар за инцидентот.
XS
SM
MD
LG