Достапни линкови

logo-print

Подршка за Македонија од членови на ЕП


Претседателите на трите најбројни пратенички групи во Европскиот парламент сметаат дека Советот на ЕУ треба да одреди датум за почеток на пристапните преговори со Македонија, јавува Дојче веле.
Повторното одложување на одлуката поради противењето на Грција, според нив, носи ризици за Македонија, но и за регионот.
Станува збор за ставовите на австрискиот европратеник Јоханес Свобода, кој претседава со групата на Европските социјалисти и демократи во ЕП, за Жозеп Дол, претседателот на групата на народните партии во ЕП, и Ребека Хармс, копретседателката на групата на Зелените во ЕП.
XS
SM
MD
LG