Достапни линкови

logo-print

Европските министри за српското прашање во Брисел


Шефот на австриската дипломатија Михаил Шпинделегер во пресрет на состанокот во Брисел на министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ изјави дека пристапни преговори на Србија со Унијата може да старуваат догодина доколку Белград ги исполни критериумите за нормализација на односите со Косово.

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле ги повика Србија и Косово да продолжат со дијалогот и да разберат дека во ЕУ територијалниот интегритет е неспорен.

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјави дека проширување на ЕУ кон Балканот е од особено значење и дека дискусијата што ќе се води е оценка за тоа колкав ќе биде следниот чекор за проширување на унијата со земјите канидати за членство во Унијата. Тој додаде дека е развојот на дијалогот меѓи Белград и Приштина е попозитивен отколку што очекувал.
XS
SM
MD
LG