Достапни линкови

logo-print

Руски пратеници им одговорија на американските колеги


Руските пратеници денеска предложија закон со кој ќе се воведат санкции за американски граѓани кои се осомничени за злоупотреба на човекови права на Руси. Според предлог верзијата која беше доставена денеска во руската Дума, на осомничените ќе им биде забранет влез во Русија и замрзнати финансиските сметки во земјата. Ваквиот предлог закон е одговор на американскиот закон за кој се дебатира во Сенатот со кој се воведува забрана за виза и замрзнување на сметки на руски функционери кои се обвинети за злоупотреба на човекови права. Американскиот закон го доби името по рускиот антикорупциски активист и адвокат Сергеј Магнитски кој почина во руски притвор во 2009 година откако беше претепан. Активисти за човекови права го обвинуваат Кремљ за неуспешната истрага за неговата смрт.
XS
SM
MD
LG