Достапни линкови

logo-print

Полицијата прекина протести во Баку


Полицијата во Баку присилно прекина протест на опозициски активисти кои се собраа на плоштадот со цел да го одбележат Денот на човековите права. Полицијата не им дозволина на демонстрантите да пријдат до плоштадот затоа што немале одобрение од локалните власти за собирот. Демонстрантите повикување на смета на власт и оставка на пратениците, тврдејќи дека поради измана на изброи имаат нелегитимен Парламент. Дописникот на РСЕ од Азербејџан јавува дека десетици луѓе се приведени.
XS
SM
MD
LG