Достапни линкови

logo-print

Најавени нови протести во Љубљана


Од протестите во Марибор

Од протестите во Марибор

За денеска се најавени нови протести пред градската куќа во Љубљана, на кои ќе биде барана оставка од градоначалникот Зоран Јанковиќ. Протестите се организираат преку Фејсбук под мотото Второ Љубљанско востание. Бранот протести во Словенија почна во Марибор, каде што градоначалникот веќе си поднесе оставка, а се шири и низ другите градови. Главен мотив се корупцијата и револтот против властите и политичките елити.
XS
SM
MD
LG