Достапни линкови

logo-print

Иран понуди алтернатива на Јутјуб


Иран пушти во употреба нов сајт за споделување на видеа за кој властите сметаат дека ќе му конкурира на Јутјуб со тоа што ќе ги привлече корисниците кои го говорат персискиот јазик. Новата интернет страница „Мер“ е дел од стратегијата на иранските власти за да им понудат на интернет корисниците алтернатива на странските страници чии содржини се осудени како неисламски. Властите најавија дека наскоро ќе лансираат своја национална интернет мрежа која ќе биде одвоена од глобалната. Иран постојано го цензурира Јутјуб од 2009 година по претседателските избори и се обиде да го блокира пристапот на Фејсбук, Твитер и останати популарни западни социјални мрежи. САД го обвини Иран дека сака да ги отсече своите граѓани од останатиот свет.
XS
SM
MD
LG