Достапни линкови

logo-print

Египетската опозиција бара одложување на референдумот


Опозицијата на египетскиот претседател Мухамед Морси ја отфрлија неговата одлуката за референдумот за контроверзниот предлог устав. Морси денеска се откажа од декретот кој што го донесе на 22 ноември со кој си ги зголеми овластувањата и моќта по што во земјата избија насилни протести. Но неговиот портпариол соопшти дека Морси не се откажува од одлуката референдумот да се оддржи на 15 декември за предлог уставот. Лидерот на опозициската партија „Национален фронт за спас“ Ахмед Саид ја опиша „трката по референдумот како шокирачка“. Во саботата започна „национален дијалог“ кој беше блокиран од дел од опозициските партии.
XS
SM
MD
LG