Достапни линкови

logo-print

Азаров повторно мандатар за нова влада во Украина


Украинскиот претседател Виктор Јанукович го назначи Микола Азаров за нов мандатар по парламентарните избори кои беа оддржани во октомври. 64 годишниот Азаров беше на премиерската функција кога Јанукович беше избран за претседател во 2010 година. Доколку парламентот го одобри неговиот мандат тогаш прва задача која го очекува е преговори со Меѓународниот монетарен фонд за заем од 9,1 милијарда долари. Претставници на ММФ се очекува да пристигнат во јануари во Киев.
XS
SM
MD
LG