Достапни линкови

logo-print

Сириската влада ја префрли топката за хемиското оружје кај бунтовниците


Сириската влада соопшти дека бунтовниците може да употребат хемиско оружје во нивната борба против силите на претседателот Башар Ал Асад. Министерот за надворешни работи изјави дека бунтовниците ја имаат под контрола фабриката во источниот дел на Алепо. Но режимот повтори дека никогаш нема да употреби хемиско оружје против својот народ. Британскиот секретар на надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека има доказ оти владата на Асад може да употреби хемиско оружје во 21- месечниот конфликт, но не соопшти детали. Генералниот секретар на Обединетите НАЦИИ Бан Ки Мун изјави дека ако се употреби хемиско оружје врз народот тоа ќе биде „невиден злостор“. Во меѓувреме и натаму се водат жестоки битки во близина на главниот град Дамаск.
XS
SM
MD
LG