Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја се двоуми за лансирањето на ракетата


Државната телевизија во Северна Кореја денеска јави дека Пјонгјанг размислува дали да го одложи лансирањето на долгодострелната ракета. Причина за можното одложложување не е наведена. Претходно беше соопштено дека во период од 10-ти до 22 декември, Северна Кореја ќе ја лансира ракетата. САД Јужна Кореја и Јапонија се сомневааат дека лансирањето на ракета е тест и заедно со ОН ги осудијата таквите планови.
XS
SM
MD
LG