Достапни линкови

logo-print

Жестоки битки во близина на Дамаск


Сириската организација за заштита на човекови права со седиште во Лондон соопшти дека жестоки битки се водат во близина на Дамаск. Во соопштението е наведено дека армијата бомбардирала опозициски засолништва во јужниот дел на градот. Во петокот сириските бунтовници се изјаснија дека меѓународниот аеродром во Дамаск е „легитимна цел“ во обид да се прекинат резервите на режимот. Судирите предизвикаа прекин во комерцијалните летови во изминатава недела, додека властите тврдат дека аеродоромот се уште функционира. Над 42 илјади луѓе загинаа во 20 месечниотсириски конфликт.
XS
SM
MD
LG